Международно лятно училище по биоетика „Извори на интегративната биоетика в историята на философията“, 23-28.06.2024г., Солун, Гърция
International Summer School „Sources of an integrative bioethics in the history of philosophy“, 23-28.06.2024, Thessaloniki, Greece
Програмата на събитието: Summer_School_2024_-_Programme
От 23 до 28 юни 2024г. в Аристотеловия университет в Солун, Гърция, с подкрепата на Европейска програма Еразъм +, се проведе единадесетото международно лятно училище по биоетика с тема: „Sources of an integrative bioethics in the history of philosophy“ от проекта „Биоетиката в контекст“. Проектът е посветен на идеята за интегративна биоетика, съчетаваща нормативно – етични изследвания със задълбочена философска рефлексия с конкретиката на медицинския, правния, теологичния, биологичния и икономическия поглед върху биоетическата проблематика. Партньори в него са университетите на Хаген, Загреб, София, Крит, Солун, Линц и Академията за политическо образование в Тутцинг. Организатори на лятното училище от страна на университета в Солун бяха проф. Милтиадис Ванцос и проф. Теодорос Пенолидис.
Събитието беше проведено присъствено в залите на Гьоте-институт в Солун, като включва и виртуален компонент – под формата на брифинг, в който участниците преразглеждат, от дистанцията на определено време темите, представени в Солун и могат да задават допълнителни въпроси. В лятното училище взеха участие 10 преподаватели и 23 студенти и докторанти от университетите партньори в Германия, Хърватия, Австрия, Гърция и България. Програмата на лятното училище беше стегната, интензивна и включваше лекции, семинари и студентски презентации.
Лятното училище откри проф. д-р Ставрула Цинорема от Университета в Крит с встъпителна лекция на тема „Значението на Кант за биоетиката“. Последваха лекции, семинари и дискусии, разглеждащи актуалните теми за това какво представлява животът, за моралната допустимост на различни практики като евтаназията и асистираното самоубийство, антропоцентризма, уважението към автономията, моралните ценности и вдъхновения за биоетиката, които идват от древногръцките мислители, ренесансовите философи, Тома от Аквино, немската класическа философия, философската антропология, чак до процесулната философия на Уайтхед.
Организаторите на събитието се бяха постарали да зарадват и обогатят участниците в лятното училище по биоетика с културна програма – екскурзия до археологическия обект във Вергина в следобед на четвъртия ден от лятното училище. Вергина е паметник на световното културно наследство, в нея се намира гробната могила-музей на бащата на Александър Македонски – Филип II, една от съпругите му и вероятно сина на Александър Велики – Александър IV. Посрещна ни екскурзовод, който ни разведе сред паметните кътчета на археологическото селце и ни разказа историите и легендите по изключително увлекателен начин. Посетихме новопостроения музей и руините на наскоро реставрирания 2300-годишен дворец на Еге. Дворецът и неговите гробници са признати за обект на световно културно наследство на ЮНЕСКО.
Лекциите, семинарите, студентските представяния и интересните дискусии, протичащи както по време, така и след лекциите, дадоха възможност на студентите да обсъдят своите научни интереси и изследвания, да получат обратна връзка и да създадат международни контакти, приятелства и идеи за бъдещи съвместни проекти.
Участие в лятното училище по биоетика взеха един студент и един докторант от програмата по „Интегративна биоетика“, с ръководител доц. д-р Валентина Кънева от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, които бяха подготвили презентации, посветени на темите за етиката на грижата и практическата философия на Тома Аквински за щастието като цел.
Последна беше лекцията на д-р Маркус Кнауп, Хумболдов стипендиант в Университета на Фрайбург с интересен доклад върху Уайтхед – като вдъхновение за интегративната биоетика.
Лятното училище се закри с дискусия, в която бяха предложени теми, идеи и перспективи за следващото лятно училище в Линц, Австрия, всеки беше поканен да даде обратна връзка и препоръки, обсъдиха се ползите и плодотворния опит от този проект с многостранно сътрудничество и участие.
Констанс Хесапчиева, докторант по Биоетика във Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
Линк към сайта на проекта за повече информация: Sommerschule 2024 – FernUniversität in Hagen (fernuni-hagen.de)
Email: konstans_ivova@abv.bg