Тазгодишният форум по биоетика за Югоизточна Европа под мотото Биоетика – Медицина – Политика се състоя в Медицинския факултет на Университета в Белград, 4-7 ноември, 2010. Шестият по ред биоетически форум събра специалисти и изследователи от различни научни области. Мултидисциплинарната същност на биоетиката като дисциплина, както и базовият акцент на международната конференция предпостави наличието на различни участници, а от друга страна – отвори поле за ползотворни дискусии, интересни провокации и идеи.
Мотото зададе два основни фокуса: бяха застъпени теми с акцент върху релациите между биоетика и политика, както и с акцент върху отношенията между биоетика и медицина. Голяма част от презентациите имаха контрапункт именно отношението между биоетика и политика. Конференцията стартира с теми като: Може ли биоетиката да спаси политиката; Биоетиката като метаполитика. Той бе основен и в следващи модули с представяне на конкретни проблеми като: въпроси на грижата и справедливостта при хора с увреждания; етични дилеми и политики за решения по отношения на края на живота.
Другият основен фокус бе върху релациите между биоетика и медицина. Част от темите бяха свързани с интеракции между лекарска отговорност, медицинска биоетика и нормативна регулация. Засегната бе темата за конфликтите на интереси в медицината, както и научни проблеми и биополитически перспективи на публичното здраве. Тук бе обърнато особено внимание на здравните институции и политически влияния върху работата в здравните институции, биополитиката в съвременната политическа реалност. Изключително интересен фокус имаха презентациите, акцентиращи върху фармакологията, отново разграничени 1) биоетика и фармакология, 2) етически и политически аспекти в неврофармакология.
Биополитически перспективи зададоха модул, където намериха място провокативни идеи и връзки между метафизика, политика и антропология, биополитики и ин витро процедури, етически принципи в модерната медицинска генетика.
Очерта се отделна секция, съсредоточена върху ислям и очертаване контурите на ислямска биоетика – отговорност, биотехнологии и ислямски принципи. Отношенията между биоетика и традиционен ислям в контекста на ислямското обучение в Албания намериха място в отделна презентация.
В заключителния модул присъстваха теми като Европейската биоетика – между културата, философията, политика и медицина и изключително предизвикателни теми като Приватизация на живота и Биоетика и космополитизъм, които задават и бъдещи изследователски търсения.
Интерференциите между биоетика-медицина-политика се оказаха провокации за интердисциплинарни изследвания, интересни презентации, оживени дискусии. Част от докладите имаха национална насоченост, което способства да се изведат отличителни биополитически перспективи и характеристики за Балканите и Югоизточна Европа. Благодарение на финансовата подкрепа на DAAD, Шестият биоетически форум за Югоизточна Европа ще бъде представен в сборник с публикации на докладите, който ще бъде презентиран на нашия сайт.
Ася Асенова
One thought on “Югоизточен форум по биоетика 2010”