Валентина Кънева
Социологически проблеми 1-2, 2006
ПЪРВИ И ВТОРИ ЮГОИЗТОЧНОЕВРОПЕЙСКИ ФОРУМ ПО БИОЕТИКА
(16-18 юни 2005 г. и 15-17 юни 2006 г., Мали Лошини, Република Хърватска)
От 16 до 18 юни 2005 г. на остров Лошин, Република Хърватска, се проведе международна конференция на тема „Интегративна-та биоетика пред лицето на интер- и интра-културните различия“. Организатори на конференцията бяха проф. Валтер Швайдлер, проф. Томас Сьорен Хофман от Философския институт на Рурския университет в Бо-хум и проф. Анте Чович от Философския факултет на Университета в Загреб. Конференцията се проведе с подкрепата на Германската служба за академичен обмен (DAAD), Фондацията „Александър фон Хумболт“ и Хърватското философско дружество.
Форумът даде старт на един проект за биоетика в страните от Югоизточна Европа, който си поставя за цел да насърчи интердисциплинарното изследване, научния обмен и образованието в областта на биоетиката в региона. Идеята за този проект възникна на проведената в Междууниверситетския център (IUC) в Дубровник от 1 до 3 октомври 2004 г. международна конференция на тема „Биоетиката в Южна и Югоизточна Европа. Възможности за интегративна етическа рефлексия на фона на интеркултурните различия в Европа“1 . Освен изграждането на мрежа за сътрудничество на експерти и млади учени, в рамките на проекта се предвижда създаването на референтен център по биоетика за Югоизточна Европа, както и съвместна образователна програма.
Форумът бе предшестван от едно станало вече традиционно в Хърватска събитие —дните на биоетиката в Мали Лошини, организирани от Хърватското философско дружество, Хърватското биоетическо дружество и града Мали Лошини2 . Регионът е с уникална на природа, обект на екологична защита — изключителен не само заради природна?: красота на островите и морето, но и с архитектурата, въплътила духа на една средиземноморска култура. Мястото не случайно е приютило годишните срещи на философи, медици, социолози и теолози, обединени от интереса си към биоетическата проблематика от гражданската си ангажираност с проблемите на екологията и биоетиката — то не силни внушения по отношение на търсената нова култура на живота и хармония с природата.
В конференцията участваха около 20 експерти и млади учени от Югоизточна Европа. Основна тема на форума бе разбирането за биоетика. Фокусирането върху толкова централна проблематика бе наложително с оглед на твърде динамичното развитие на тази сравнително нова дисциплина, на съществуващите разминаващи се становища относно характера, обсега и проблемното й поле, както и различията в нивата на провежданите днес биоетически изследвания. Важно при отсъждането на тези въпроси бе да се открие културният и социален контекст, който съществено повлиява водените в страните от региона дискусии. Участниците във форума изразиха позициите си по отношение на идеята за една интегративна биоетика като философска дисциплина, далеч отвъд само медицинската етика, в която си пробива път нашата рефлексия и чувствителност по проблемите на живота и оцеляването на човечеството.
Конференцията се проведе под патронажа на президента на Републиката Степан Месич и бе открита с поздравително писмо от президента към участниците във форума и кратки встъпителни слова на организаторите. Докладите бяха разпределени тематично в групи, които обхващаха най-напред фундаментални проблеми на биоетиката с оглед на разбирането за природа, култура, наука и взаимоотношенията между тях; проблеми, свързани с обосноваването на биоетиката и различни нейни аспекти; и накрая, проблеми на образованието по биоетика, публичната дискусия и политиката.
Томас Сьорен Хофман анализира аргументите, открояващи културните различия в съвременните биоетически дискусии, нивата в разбирането за култура с оглед на един съвременен дебат върху партикуларността и универсалността и подчерта важността на удържането на една универсална перспектива по отношение на биоетическата проблематика. Серджо Белардинели, професор по политическа философия в университета на Болоня и член на Комисията по биоетика на Италия, очерта по-скоро насоките на търсенията по отношение на едно разбиране за природа и човешка природа днес и акцентира върху опосредяването между природа и култура посредством понятието за свобода. Миленко Перович от Нови Сад предложи в доклада си поглед към биоетиката от една хегелианска перспектива, а Курт Цайдлер от Виена изследва възможността етиката на Кант да предостави модел за една съвременна етика на науката. Отново върху понятието за природа, но с оглед преди всичко на проблемите около генно-модифицираните храни, бе съсредоточен доклада на Мариян Йост от Аграрния колеж в Крижевци.
Хайке Баранцке от Факултета по католическа теология на Университета в Бон, асоцииран член на Междуфакултетния център за етика в науките (IZEW) към Университета на Тюбинген, представи основни позиции от настоящата дискусия върху понятията за човешко достойнство и святост на живота в Германия. Изчерпателен по отношение на ситуацията и изследванията в областта на биоетиката в Румъния бе докладът на Теодора Манеа от Университета в Яш. Докладът на Валентина Кънева от СУ „Св. Кл. Охридски“ бе съсредоточен върху понятието за автономия и границите на автономията в биоетиката. Въпросите на живота и смъртта бяха централни и в доклада на Бардил Чипи от Тирана върху критериите за смъртта и правно-медицинските проблеми, свързани с евтаназията. Определена визия за биоетиката представи професор Кирил Темков от Скопие, който бе избрал за тема етиката в дефектологията като модел на биоетика.
Валтер Швайдлер насочи вниманието към проблемите на образованието по биоетика в рамките на хуманитарното образование. То според него би трябвало да открива хоризонта на един свободен и воден с чувство за отговорност живот, формирайки усет и способност за самоосъществяване и близост, както и разбиране за граница. Идеята за подобно образование бе конкретизирана в доклада на Райнхард Вернер, който запозна участниците във форума с един проект за политическо образование на млади хора, бъдещи лидери, с което той като психолог е тясно ангажиран. Образователната програма по биоетика в Медицинския факултет на Университета в Рие-ка бе представена в доклада на Нада Госич. Докладите на хърватските участници Иван Цифрич, Тончи Матулич и Крунослав Нико-дем представиха резултатите от проведеното сред студентите в Университета на Загреб социологическо проучване на нагласи и позиции по биоетически проблеми.
Гюнтер Пьолтнер, професор по философия от Университета на Виена, от дълги години ангажиран с проблемите на медицинската етика, а понастоящем председател на правителствената комисия по биоетика в Австрия, открои в доклада си взаимовръзката между антропология и етика и необходимостта да бъдат изследвани философско-антропологическите предпоставки на определени позиции в биоетиката. Проблемите около такъв вид предпоставки той илюстрира с оглед най-вече на позициите в съвременния дебат за статуса на човешките ембриони. Данните на естествените науки се нуждаят от интерпретация и трябва да бъдат реинтегрирани в контекста на жизнената ни практика и собственото ни разбиране за нас самите. Това според Пьолтнер е задача на една философско-антропологическа рефлексия, чийто критически потенциал трябва да бъде пазен и която има грижата критически да подсигури собствените си основни онтологически понятия. Борут Ошлаи от Любляна разви в доклада си идеята за двустепенен модел на биоетика: биомедицинска етика, от една страна, и универсална етика на живота, от друга. Велимир Валян, професор по францисканска теология от Сараево, проблематизира отношението между биоетика и научна практика. Заключителният доклад на Анте Чович бе върху разбирането за интегративната биоетика като плури-перспективистична дисциплина и идеята за изграждане на референтен център по биоетика за Югоизточна Европа като стъпка по пътя на институционализирането на биоетиката в региона.
Една от идеите на организаторите бе на всеки форум да се представя нов биоетически проект, институция или конкретна инициатива от страните от Югоизточна Европа. На този първи форум подробно в доклада на Сюлейман Босто от Сараево, с фотоизложба, подредена във Вели Лошини, и публикации бе представен проектът ФОНДЕКО — природозащитен проект от Босна и Херцеговина. Бе предоставена подробна информация за целите и различните най-вече екологични инициативи на сдружението, основано през 1994 г. в Сараево, както и за подпомогнатите в рамките на проекта научни изследвания. В резултат на усилията на двама от участниците във форума — професорите Сюлейман Босто и Велимир Валян — в края на март и началото на април 2006 г. в Сараево е проведен Първият конгрес по биоетика в Босна и Херцеговина и е учредено Биоетическо дружество на Босна и Херцеговина.
Вторият Югоизточноевропейски форум по биоетика ще се проведе от 15 до 17 юни 2006 г., отново в Мали Лошини и ще бъде посветен изцяло на проблемите на биоетическото образование.
***
Проведеният през юни 2006 г. в Хърватска Втори форум по биоетика имаше за цел документиране на наличните форми на образованието по биоетика в страните от Югоизточна Европа и очертаване на възможностите за бъдещо развитие. Повечето от докладите на участниците във форума съдържаха подробна информация за програми и курсове по биоетика на различни нива и в различни образователни институции, както и информация за отделни инициативи в страните от региона. Друга част от докладите бяха фокусирани върху методологическите проблеми, свързани с биоетиката и преподаването на биоетика. Най-често разисквани в това отношение бяха въпросите за интердисциплинарността на образованието по биоетика и плурализма на гледните точки, представени в него, съотношението между културна специфика и универсално съдържание в програмите.
Основна тема на форума бе отново понятието за интегративна биоетика и образователните форми, които съответстват на това разбиране. В доклада на професор Анте Чович, с който бе открита конференцията, бе разгърната една визия за биоетиката като философска дисциплина, интегрираща различни научни и културни перспективи в общ смислов хоризонт. Чович очерта една мащабна промяна в парадигмата на знанието, свързана с прехода от инструментално знание към едно насочено към ориентирането на човека в света знание, характерно за биоетиката. То единствено според него може да отговори на предизвикателствата на XXI век и на нуждата от смисъл. Тази промяна в знанието предполага преосмисляне на понятието за истина — отказ от абсолютна истина и излизане извън едно понятие за истина на обектите, както и признаването на истината на вътрешния опит. Също толкова широка перспектива с оглед на разбирането за образованието и антропологическите му основания като предаване на знание относно специфичния за човека начин на съществуване очерта в доклада си Валтер Швайдлер. Същевременно той насочи вниманието към актуалността на въпросите, свързани с разбирането на телесността и природността с оглед на условията за човешко съществуване. Томас Сьорен Хофман направи в доклада си опит за преосмисляне на наследството на натурфилософията и изследва възможността за промяна на една обективираща природата гледна точка посредством идеята за „проявяваща се“ природа. Регине Катер от Философския институт на Университета във Фрайбург постави проблемите за връзката между човека и останалите живи същества, както и проблемите за отговорността на човека за не-човешкия живот като проблеми на идентичността. Определението за правно лице и благата в правото, когато става въпрос за защита на природата, бяха основна тема в доклада на Тудор Авригеану от Букурещ.
Що се отнася до биоетиката и образованието по биоетика Сюлейман Босто постави въпроса за плурализма на гледните точки по отношение на ценностите и доколко той е съвместим с идеята за една универсална биоети-ка. Иван Цифрич подчерта, че за една програма е важна както културната специфика — спецификата на техническата, медийната, традиционната култура, така и универсалното съдържание и съгласуваността it c универсални цели. Велимир Валян въведе с оглед на образованието едно разграничение между инструментално знание и знание за съществуването, а Борут Ошлай изследва светогледното измерение на биоетиката. Проблемите на образованието и възпитанието в най-ранна възраст бяха основна тема в доклада на Кирил Темков. Докладите на Нада Госич, Валентина Кънева и Теодора Манеа бяха насочени по-скоро към университетското образование по биоетика. Професор Бардил Чипи открои в доклада си проблемите, свързани с правата и задълженията на пациентите в Албания с оглед на злоупотребите с тези права. Допълнителна информация за формите на обучение в отделните страни съдържаха изказванията на младите учени, които взеха участие във форума: Нора Божилова от Университета на Велико Търново, Адмир Синамати от Тирана, Лука Омладич от Любляна, Деян Донев от Скопие и др.
В някои страни от региона има разработени специални програми за въвеждането на биоетиката като учебен предмет в средния курс. Стъпките, предприети за изработването на такава програма в Италия, описа в доклада си професор Серджо Белардинели. Професор Курт Цайдлер представи университетските програми по етика в университетите на Залцбург и Виена. И двамата отделиха внимание на процесите на институционали-зация на биоетиката и функционирането на етическите и биоетическите комисии в Италия и Австрия. Белардинели посочи конкретни проблеми, свързани гласността, която получават решенията, изработвани от специализираните комисии и с недостатъчната според него комуникация между комисиите и обществеността. Наблюденията си относно обществената дискусия той обобщи във връзка с проведения миналата година в Италия референдум по въпросите на асистираната репродукция. Лудгер Хонефелдер от Университета в Бон постави акцент върху предизвикателствата преди всичко в областта на биологическите изследвания и медицината и върху необходимостта от политически дебат по проблемите. Участието му във форума бе важно и с оглед на организационния опит, който професор Хонефелдер има като директор на Института за наука, и етика (IWE) към Университета на Бон и Германския референтен център за етика в науките за живота (DRZE).
Ново в тазгодишния форум бе участието на двама учени от областта на генетиката. Докладите на Ясминка Павлович от Загреб за възможностите на генната терапия и етическите проблеми, свързани с генната терапия и на Любомир Берберович от Сараево за първите стъпки в областта на генното инженерство и опита на водещи учени в областта да обединят усилия за осмислянето на следствията от технологията бяха посрещнати с много голям интерес. Впечатляваща компетентност в различни научни области демонстрира Ханс Вернер Ингензип от Университета в Есен. В доклада си върху вегетативната терминология в съвременната медицина той представи различни разбирания и оценки за вегетативния живот от античността до съвременната биоетика. Позиции на Питър Сингър и Ханс Йонас, изказани по повод живота на пациенти в т.нар. трайно вегетативно състояние, бяха прецизно анализирани, а разликите между тях бяха илюстрирани чрез случая на Тери Шайво.
В заключителната дискусия бе изтъкнато, че интегративната биоетика е все още проект, който тепърва трябва да бъде разгърнат, че е необходимо да се положат усилия не само за образованието по биоетика, но и за активизиране на обществената и политическа дискусия по проблемите. В същото време бе явно, че сред участниците във форума, въпреки различията, съществува съгласие по проекта за интегративна биоетика и воля той да бъде реализиран. Намеренията на организаторите са не само годишните конференции в Хърватска да продължат, но и да се работи за изграждането на референтен център по биоетика за страните от Югоизточна Европа, както и за създаването на съвместна образователна програма. Една първа стъпка в това направление е организираното през септември в Хърватска лятно училище по биоетика.
- За проведената в Дубровник конференция виж материала на Христо Тодоров в списание Християнство и култура, 2004/4. Докладите от тази конференция са публикувани в сборника AnteEoviffi/Thomas Soren Hoffmann (Hrsg.) Bioethik unci kulturelle Pluralitat. Die siidosteuropaische Perspektive. Sankt Augustin: Academia Verlag, 2005. [↩]
- За една от по-ранните инициативи в областта на биоетиката в Хърватска вж. В. Коле; Глобална биоетика срещу глобалната анархия. Философски алтернативи, 2002/1—2. [↩]